Британія, яка змінила Бронзову добу: як корнуельське олово дійшло до Середземномор’я

Нове дослідження показало, що вже 3 300 років тому олово, видобуте на південному заході Британії, стало ключовим ресурсом для великих цивілізацій Бронзової доби у Східному Середземномор’ї — на тисячі кілометрів від місця його видобутку.

Візіком, maps API, карта,

Джерело: phys.org

Результати, отримані завдяки аналізу зразків руди та олов’яних артефактів, зокрема з давніх корабельних аварій біля берегів Британії, Франції та Ізраїлю, свідчать, що британське олово подолало відстань до 4000 км, потрапляючи до центрів стародавньої цивілізації.

Керівники дослідження, доктор Алан Вільямс і доктор Бенджамін Робертс, за допомогою ізотопного та хімічного аналізу простежили геологічне походження олов’яних злитків із трьох корабельних аварій біля узбережжя Ізраїлю (близько 1300 р. до н.е.). Вперше було достеменно підтверджено, що Корнуолл і Девон були головними постачальниками олова для виготовлення бронзи в стародавньому світі.

Розгадка давньої загадки

Понад два століття археологи дискутували про джерела олова для бронзових культур. Це рідкісний у світі, але життєво необхідний метал, адже бронза складається на 90% з міді та на 10% з олова.

Команда з Даремського університету у співпраці з європейськими колегами довела: британське олово широко експортували до Європи та Середземномор’я. Дослідження також підтвердило згадку у класичних джерелах: грецький дослідник Піфей, що подорожував Британією близько 320 року до н.е., описував торгівлю оловом з припливного острова, який він називав Іктіс.

За Піфеєм, олово з Британії вивозили через море та річки Франції до гирла Рони всього за 30 днів. Сучасні дослідники показали, що злитки з корабля, який затонув біля Рошлонга (бл. 600 р. до н.е.), мають британське походження.

Дослідження доводить, що маленькі фермерські громади Корнуолла та Девону не були ізольованими, а входили до глобальної торговельної мережі, яка забезпечувала ресурсами розвинуті цивілізації Середземномор’я. Ймовірно, олово транспортували через Францію, Сардинію й Кіпр — етапами, допоки воно не потрапляло до палаців і міст на сході.

Експерти оцінюють, що щороку торгували десятками тонн олова, щоб забезпечити обробку сотень тонн міді, яка циркулювала в епоху Бронзи.

Новий погляд на роль Британії

Це відкриття змінює уявлення про місце Британії в давній історії. Воно ідентифікує перший в історії товар, що експортувався з Британії на весь континент, та підкреслює ключову технологічну й культурну роль острова в розвитку Європейської Бронзової доби.

Команда також планує цього місяця археологічні розкопки на острові Святого Михаїла в Корнуоллі — ймовірному місці легендарного Іктісу, згаданого Піфеєм понад 2300 років тому.

2025-05-16 10:39:26