Неандертальці виготовили універсальний інструмент з кістки печерного лева
Археологи знайшли найдавніший «швейцарський ніж» у бельгійській печері
Джерело: phys.org
Археологи виявили найдавніший багатофункціональний інструмент, виготовлений з кістки печерного лева, що дозволяє по-новому поглянути на винахідливість неандертальців. Знахідка датується приблизно 130 000 роком тому — кінцем Саальського зледеніння — і складається з чотирьох інструментів, вирізаних із однієї великої гомілкової кістки. Цей знаряд нагадує своєрідний доісторичний "швейцарський ніж".
Дослідження, опубліковане в Scientific Reports, показало сліди навмисної обробки, використання і повторного пристосування кістки. Спершу інструмент використовували для таких завдань, як довбання чи різьблення, а згодом уламки переобладнали для обробки кременю — процесу, відомого як ретушування.
Знахідку виявили в печері Складіна в Бельгії — археологічному комплексі, який уже подарував науці чимало відкриттів. Серед них — рештки восьмирічної неандертальської дитини віком близько 127 000 років, тисячі уламків крем’яних знарядь і кістки доісторичних тварин.
Неандертальці — не примітивні дикуни
Хоча точне призначення деяких із кістяних інструментів досі не з’ясовано, знахідка однозначно свідчить про високий рівень мислення неандертальців.
«Навмисне перетворення кісток печерного лева на функціональні знаряддя демонструє когнітивні здібності неандертальців, їхню гнучкість і вміння використовувати ресурси не лише для виживання», — зазначають автори дослідження.
Особливо цікавим є те, що раніше археологи знаходили лише сліди здирання шкіри або розбирання туш левів. Це ж — перша документована спроба перетворити їхні кістки на інструменти.
Раціональний вибір матеріалу
Вибір саме гомілкової кістки печерного лева був не випадковим — її розміри, форма і міцність робили її ідеальною для різних функцій. Автори також вказують, що послідовність виготовлення цього інструмента ідентична до процесу створення інших знарядь у цій печері, наприклад, із кісток ведмедя. Це може свідчити, що неандертальці обирали матеріал за практичними міркуваннями, а не з символічних причин.
Подальші дослідження допоможуть з’ясувати точне призначення цього знаряддя, а також визначити, наскільки поширеним було використання кісток хижаків у неандертальській культурі.
2025-07-17 10:58:28