У похованні залізної доби в Ірані знайшли давній рецепт косметики без свинцю

Міжнародна команда археологів виявила унікальну формулу чорної очної косметики, яка використовувалась у ІХ–VII ст. до н.е. на території сучасного північного заходу Ірану.

На відміну від традиційного кохлю з додаванням свинцю, поширеного в усьому Стародавньому Близькому Сході, цей рецепт містив природний графіт і оксид марганцю.

Візіком, maps API, карта,

Джерело: phys.org

Команду очолювала докторка Сільвія Аміконе з групи археометрії Тюбінгенського університету. Зразки було отримано з поховання на кладовищі Кані-Котер, розташованого на східному кордоні колишньої Ассирійської імперії. Результати дослідження опубліковано в журналі Archaeometry.

Елітне поховання з елементами асирійського стилю

Кані-Котер — це цвинтар залізної доби, де виявлено поховання з багатими речами, зокрема дзеркалами, інструментами для нанесення кохлю та керамічним сосудом із чорною пудрою. Деякі об’єкти мають рису ассирійського стилю. Вміст судини було проаналізовано різними науковими методами.

Несподівані компоненти — без органіки та без свинцю

«Ми виявили зовсім нову формулу кохлю, — розповідає Сільвія Аміконе. — Замість свинцю або органіки, як це було прийнято, тут використано природний графіт, який добре прилипав до шкіри та, ймовірно, надавав макіяжу блискучого металевого вигляду».

Жодних органічних речовин у складі не виявлено. «Ми не можемо сказати напевно, чи їх свідомо не використовували, чи вони просто розклалися з часом», — додає дослідниця.

Використання мінералів, доступних у багатих на ресурси горах Загрос, вказує на інноваційний підхід у застосуванні місцевої сировини.

Культурне значення відкриття

Ця знахідка розширює уявлення про особисту гігієну, прикрашання та стиль елітної верстви в регіоні на межі Ассирії та Ірану. За словами Аміконе, це також демонструє, як локальні культури могли адаптуватися до імперських впливів і створювати щось унікальне.

Президентка Тюбінгенського університету Карла Полльман зазначила: «Використовуючи сучасні наукові методи, наші дослідники щораз відкривають нові аспекти розвитку культури людства».

2025-07-17 11:05:28