SPHEREx від NASA розпочав перше кольорове картографування всього неба

Запущений 11 березня, космічний телескоп SPHEREx від NASA розпочав свою головну наукову місію — створення карти всього неба у 102 інфрачервоних кольорах, невидимих для людського ока.

З 1 травня обсерваторія щодня робитиме близько 3 600 знімків — і так протягом двох років.

Візіком, maps API, карта,

Джерело: phys.org

Мета місії — побудувати тривимірну карту сотень мільйонів галактик, а також дослідити походження Всесвіту, формування зірок і хімічні "цеглинки життя" в нашій Галактиці.

«SPHEREx працює саме так, як ми планували. Це відкриє абсолютно новий погляд на Всесвіт», — сказав Шон Домагал-Голдман із NASA.

Як працює SPHEREx

Телескоп обертається навколо Землі 14,5 разів на добу, знімаючи кожного дня нову смугу неба. Кожна експозиція — це 6 знімків у різних інфрачервоних довжинах хвиль. Через пів року SPHEREx "огляне" все небо, а за 25 місяців створить 4 повні карти.

Особливість: він не використовує двигуни для наведення, а змінює орієнтацію завдяки реакційним колесам. Це забезпечує точність без зайвого витрату пального.

Навіщо це потрібно

SPHEREx дозволить:

  • вивчити наслідки космічної інфляції, яка сталася у перші мікросекунди після Великого вибуху;
  • виміряти світіння всіх галактик, які будь-коли існували;
  • створити 3D-карту галактик, вимірюючи відстані до них за допомогою спектроскопії;
  • шукати воду та інші молекули життя у міжзоряних хмарах.

«Ми дізнаємося, як енергія Великого вибуху залишила свій слід у розподілі галактик. Це дає унікальну можливість зрозуміти механізми роботи нашого Всесвіту», — пояснює Джим Фенсон із JPL.

Життя, яке почалося з пилу

SPHEREx також вивчає, як вода та органічні сполуки сформувалися у хмарах пилу, з яких народилося Сонце. За два роки телескоп зробить понад 9 мільйонів спостережень міжзоряних хмар у Чумацькому Шляху.

«Деякі з нас працювали над цим 12 років. Ми зможемо реалізувати все задумане — і, можливо, відкрити ще більше», — каже головний науковець місії Джеймі Бок.

2025-05-12 10:43:25