Міста серед джунглів: як лідар виявив приховані мегаполіси Майя
Археологи, використовуючи лідар, виявили 6,674 невідомі структури цивілізації Майя в Кампече, Мексика, серед яких є піраміди, подібні до тих, що стоять у відомих містах, як-от Чічен-Іца чи Тікаль.
Дослідження, очолюване Люком Олд-Томасом з Університету Північної Аризони, показало, що ця раніше незвідана територія приховує значно більше об’єктів, ніж раніше вважалося можливим.
Джерело: phys.org
Деталі:
Протягом багатьох років археологи долали неймовірні труднощі, досліджуючи кожен квадратний метр джунглів вручну, але тепер завдяки лідару, який сканує величезні території з повітря, вони можуть виявляти особливості ландшафту, що часто є зруйнованими пірамідами чи житловими комплексами. Лідар, однак, є дорогим інструментом, тому грантові організації зазвичай не хочуть витрачати кошти на маловідомі території. Це змушувало археологів залишати такі місця, як Кампече, поза дослідженнями.
Олд-Томас вирішив перевірити, чи існують уже доступні лідарні дані, і виявив, що у 2013 році був проведений великий лідарний проєкт для моніторингу викидів вуглецю в мексиканських лісах. Спільно з дослідниками з Тулейнського університету, Національного інституту антропології та історії Мексики та Національного центру картування лазером в Університеті Х'юстона команда проаналізувала 50 квадратних миль території, виявивши численні невідомі поселення, включаючи ціле місто.
Окрім малих сільських поселень, дослідники знайшли великий міський центр з пірамідами поблизу головної дороги, де місцеві мешканці вже довгі роки займалися сільським господарством серед руїн, нічого не знаючи про їхнє значення.
«Уряд цього не знав, наукова спільнота цього не знала», — коментує Олд-Томас. Це лише підтверджує, що ми знайшли далеко не всі важливі міста Майя, і нам ще є що досліджувати.
Довідково:
У майбутньому команда планує продовжити роботу на місцевості, що може стати основою для вирішення проблем сучасної урбанізації. Як зазначає Олд-Томас, аналіз стародавніх міст може допомогти нам переосмислити сучасні міські простори та створити більш екологічно стійкі та соціально рівноправні спільноти, адже в минулому існували як міста-аграрні комплекси, так і високощільні поселення.
- #архелогія
- #технології
- #Майя
2024-11-01 12:45:54