У Чумацькому Шляху знайшли зіркову сім’ю, яка розпадається на очах
Gaia виявила дивну родину зірок, що прагне втекти з дому
Джерело: phys.org
Зазвичай зірки в Чумацькому Шляху утворюються родинами — зірки, що народились у приблизно одному місці й у той самий час, зазвичай рухаються разом, навіть розсіюючись по Галактиці. Menші родини можуть повністю розпастись, але великі — зазвичай тримаються купи мільярди років.
Завдяки місії Gaia ми побачили безліч таких родин — від зіркових ниток, що простягаються крізь Чумацький Шлях, до потоків, які зливалися, формуючи його структуру. Вивчаючи ці сім’ї, астрономи дізнаються не лише про самі зорі, а й про еволюцію всієї галактики.
Сім’я, якої ще не було
Та цього разу Gaia виявила щось унікальне: Офіон — родину з понад 1000 молодих зірок, яка поводиться надзвичайно дивно. Попри свої розміри, ця група вже скоро повністю розпадеться — і зробить це рекордно швидко.
«Офіон — це сузір’я зірок, які хаотично розлітаються в усі боки, — каже автор відкриття, Ділан Х’юсон із Університету Західного Вашингтона (США). — Це зовсім не те, чого очікуєш від такої великої родини. Подібного ми ще не бачили.»
Дослідження опубліковане в журналі The Astrophysical Journal.
Нова модель — нове відкриття
Щоб виявити Офіон, команда розробила нову модель аналізу даних Gaia, названу Gaia Net, і застосувала її до сотень мільйонів спектроскопічних спостережень із третього релізу даних. Зосередившись на молодих зорях віком до 20 мільйонів років, вони ідентифікували Офіон.
«Це вперше, коли вдалось використати модель такого рівня для молодих зірок, — каже Йоганнес Зальманн, науковий керівник місії Gaia від ESA. — Масове спостереження за такими зорями стало можливим лише завдяки надзвичайному обсягу й якості даних Gaia.»
Деякі учасники відкриття — студенти, які змогли використати відкриті дані Gaia для створення нових методів дослідження зірок.
Що пішло не так?
Чому ж Офіон розпадається так незвично?
Одна з версій: зоряна родина розташована за 650 світлових років від нас, поруч з іншими скупченнями молодих зірок. Потужні процеси або взаємодії з сусідами могли дестабілізувати систему.
Також є ознаки, що в цій області траплялись наднові — вибухи яких могли "здути" речовину й дати поштовх зіркам рухатись хаотично.
«Ми не знаємо, що саме сталося, — визнає співавторка Марина Кункель із Університету Північної Флориди. — Але це змінює наше уявлення про зіркові родини і методи їхнього пошуку. Без Gaia ми могли б узагалі не побачити подібного явища.»
У березні Gaia завершила спостереження, проте попереду ще багато відкриттів: наступний великий реліз даних — наприкінці 2026 року, а фінальний — не раніше 2030-го.
2025-05-15 10:52:13