Чи справді "Джеймс Вебб" знайшов сліди життя на K2-18b? Ось що відомо

Дослідження, яке припустило, що екзопланета K2-18b демонструє потенційні ознаки життя, викликало скептицизм у наукової спільноти.

Ось що насправді побачив космічний телескоп "Джеймс Вебб".

Візіком, maps API, карта,

Джерело: livescience.com

Найпопулярніша планета Всесвіту сьогодні — K2-18b — потенційно придатний для життя світ навколо маленької червоної зірки в сузір'ї Лева. Розташована за 124 світлових роки від Землі, ця загадкова планета ніколи не прийме людських гостей, але недавнє спостереження телескопом "Вебб" натякає, що на ній вже може існувати життя у великому теплому океані.

У дослідженні під керівництвом Кембриджського університету, опублікованому 17 квітня, вчені повідомили про виявлення можливих ознак життя в атмосфері чужої планети. Згідно із заявою Кембриджа, це — «найпереконливіший» доказ життя за межами Землі на сьогодні. Однак вже через тиждень після публікації все більше науковців критикують це твердження.

"Статистична значущість виявлення є маргінальною," — написав Едді Швітерман, доцент астробіології Каліфорнійського університету в Ріверсайді, який не брав участі в дослідженні. — "Є причини для скептицизму."

"Це майже точно не життя," — додала астробіолог Тесса Фішер з Університету Аризони в коментарі для Nature.com.

Що саме "Вебб" знайшов на K2-18b?

На відміну від оптичних телескопів, таких як "Хаббл", "Вебб" не може безпосередньо фотографувати поверхні далеких планет. Його інфрачервоні інструменти шукають хімічні сліди життя — так звані біосигнатури — у планетних атмосферах шляхом аналізу поглинання та переемісії зоряного світла молекулами.

Отримані спектри дозволяють визначити склад атмосфери й припустити умови на поверхні планети.

У новому дослідженні вчені за допомогою інструмента MIRI (Mid-Infrared Instrument) зафіксували можливі сліди двох сірковмісних молекул — диметилсульфіду (DMS) і диметилдисульфіду (DMDS). На Землі ці речовини виробляються виключно мікроскопічними живими організмами, такими як фітопланктон.

Якщо виявлений DMS справді є продуктом життя, це стане великим проривом. Якщо ж ні — науковці поки що не знають іншого природного механізму його утворення.

Чи справді це життя?

Хоча команда Кембриджа визнає, що ставиться до власних результатів із "глибоким скепсисом", у своїй заяві вони все одно назвали ці результати "найобнадійливішими" ознаками життя поза Землею. Вони змалювали образ планети-океану, можливо "киплячого життям".

Проте інші дослідження припускають, що океан на K2-18b може бути розплавленим магматичним морем.

"Ми не стверджуємо, що знайшли життя," — підкреслив Нікку Мадхусудхан, головний автор обох досліджень. "Найкращий сценарій — це потенціал для життя.">

Значущість виявлення DMS склала три сигми — це означає лише 0,3% ймовірності, що сигнал випадковий. Однак для наукової достовірності потрібно досягти п’яти сигм.

Суперечки та перевірки

Поки що є тільки одне джерело даних — дослідження команди Кембриджа. Повний набір даних MIRI стане доступним для інших дослідників 27 квітня, і тоді незалежні групи зможуть перевірити висновки.

Тим часом деякі науковці вже намагалися відтворити результати і не знайшли переконливих доказів DMS.

У січні інша команда за допомогою тих самих інструментів JWST повідомила про "відсутність статистично значущих доказів" наявності DMS.

А 22 квітня астрофізик Джейк Тейлор з Оксфорда повторно проаналізував спектри Кембриджа й також не знайшов слідів DMS.

"Немає сильних доказів для виявлених спектральних особливостей," — написав Тейлор.

Едді Швітерман додав, що якби DMS справді був у атмосфері, то виявили б також супутні молекули, такі як етан (C₂H₆) і етилен (C₂H₄), однак їх немає.

Що далі?

Усі погоджуються: потрібні нові спостереження K2-18b, щоб розв'язати цю загадку.

На щастя, планета проходить перед своєю зіркою кожні 33 дні, і нові спостереження телескопом "Вебб" нескладно запланувати.

"Один транзит триває близько восьми годин," — каже Мадхусудхан. — "Потрібно 16–24 години часу телескопа, а щороку JWST працює тисячі годин."

Якщо нові дані підтвердять DMS, далі доведеться довести, що молекула утворилася не природним процесом без участі життя. Також науковці будуть шукати DMS на інших екзопланетах.

2025-04-28 10:35:09