У серці Аравії знайшли сліди давніх озер і річок
Давні озера і річки виявили в глибинах аравійської пустелі
Джерело: phys.org
Сучасна аравійська пустеля, одна з найпосушливіших у світі, колись була зеленою, з озерами, річками і саванами. Це головний висновок міжнародної команди дослідників, які опублікували статтю в журналі Communications Earth & Environment.
Команда під керівництвом доктора Абдалли Закі, професора Себастьяна Кастелтора (Женевський університет) та професора Абдулкадера Афіфі (KAUST), за участю професора Майкла Петраґлії з Університету Ґріффіта, задокументувала ландшафт, сформований водою, у центральній частині Руб-ель-Халі (Порожній квартал).
Згідно з аналізами, велике озеро досягло свого піку близько 9 000 років тому, під час періоду "Зеленої Аравії", що тривав орієнтовно з 11 000 до 5 500 років тому. Його площа сягала 1 100 м², а глибина — 42 м.
Після значного збільшення кількості опадів озеро прорвало природну дамбу, спричинивши потужну повінь, яка прорізала у пустелі долину довжиною 150 км.
Дослідники пов’язують джерело цих дощів із африканським мусоном — це підтверджує хімічний аналіз відкладень, які простягаються на понад 1 100 км від гір Асір уздовж Червоного моря.
Професор Петраґлія наголосив, що такі сприятливі кліматичні умови сприяли поширенню мисливських, збиральницьких і пастуших громад у регіоні. Археологічні знахідки свідчать, що в ті часи регіон був активно заселений.
Однак близько 6 000 років тому клімат різко змінився: дощі припинились, і пустеля знову стала сухою, змушуючи давні громади мігрувати у більш сприятливі місця.
2025-04-08 11:16:31