Цифрова карта масових поховань допоможе Україні знайти справедливість
Масові поховання почали виявляти в Україні невдовзі після початку повномасштабного російського вторгнення на початку 2022 року.
Відразу після цього місця стали об'єктом розслідувань з боку слідчих і криміналістичних експертів, які розглядали їх як можливі місця скоєння воєнних злочинів.
Джерело: phys.org
Деталі:
"Ці нещодавні знахідки масових поховань підтверджують наші найгірші побоювання. Люди України та світ мають право знати, як загинули ті, хто похований у лісі біля Ізюма", — зазначили в Amnesty International.
З метою кращого розуміння процесу документування масових поховань у реальному часі за допомогою відкритих джерел було зібрано величезну кількість інформації про потенційні місця масових поховань. Інтернет був переповнений звітами від різних джерел: можливих жертв і свідків, журналістів та аналітиків. Важливо було визначити, які повідомлення є надійними, де можуть бути неточності — випадкові чи навмисні — і як правильно фіксувати місцезнаходження підтверджених масових поховань.
Робота здійснювалася в умовах швидко мінливої ситуації, коли місце поховання могло пройти кілька етапів — від виявлення і повідомлення в поліцію до офіційного розслідування, розкопок і ідентифікації тіл. Це вимагало оперативного картографування, щоб забезпечити перевірку інформації з відкритих джерел до того, як ситуація змінювалася.
Інтенсивність роботи в Україні стала важливим нагадуванням про необхідність захисту тих, хто займається цією діяльністю, від постійного впливу на графічні звіти та зображення. Як зазначив дослідник проєкту Mass Grave Protection, Investigation and Engagement (MaGPIE), Дієго Нуньєс: "Навіть якщо є певна знайомість із подібним матеріалом, важко не відчути себе безсилим перед свідченнями порушення прав людини. Кожне масове поховання, від свіжих тіл до скелетованих решток, розповідає історію жаху, яку важко забути."
Особливо помітно було те, наскільки мало інформації надходило з окупованих Росією регіонів Східної України. Це створювало ризик, що карта поховань могла бути неповною або спотвореною, що могло б стати основою для політичних спекуляцій і заперечень. Лише після того, як російські війська залишали певні території, з'являлося більше інформації.
Недоступність або ненадійність інформації про місця масових поховань під час збройного конфлікту становить виклик для дослідників, але це також є джерелом нестерпних страждань для тих, хто шукає своїх зниклих рідних.
Саме тому було поставлено за мету створення першої у світі глобальної відкритої цифрової карти масових поховань. Така карта є надзвичайно важливою, оскільки фізичне увічнення місць масових поховань може бути складним у регіонах, де зберігаються політичні або етнічні конфлікти, або коли винуватці злочинів продовжують залишатися при владі. Цифрова фіксація таких місць — особливо у відкритому форматі — може стати своєрідною формою меморіалізації, забезпечуючи певну справедливість для родин жертв. Це допоможе зафіксувати факт смерті близької людини, зберегти пам’ять про неї та протистояти спробам ревізіонізму або державного заперечення.
Довідково:
Окрім створення карти, було проведено дослідження масових поховань і свідчень жертв з усього світу, а також розроблено міжнародний протокол стандартів захисту і розслідування масових поховань.
- #Україна
- #геноцид
- #карта
2024-09-30 11:11:22