Телескоп Webb знайшов CO₂ в атмосфері далеких планет
Космічний телескоп Джеймса Вебба вперше напряму виявив вуглекислий газ в атмосферах планет за межами Сонячної системи, повідомили вчені.
Джерело: phys.org
Дослідження, опубліковане в The Astrophysical Journal, стосується системи HR 8799, розташованої за 130 світлових років від Землі. Її вік — лише 30 мільйонів років.
Американська команда використала інструменти коронографа Webb, які блокують яскраве світло зірок, щоб побачити планети. Так вперше було напряму зафіксовано CO₂ в атмосфері всіх чотирьох відомих планет системи.
Газові гіганти системи не придатні для життя, але могли мати супутники, здатні його підтримувати. Саме такі супутники Юпітера нині досліджуються на предмет наявності життя під льодовими оболонками.
Ключ до формування планет
CO₂ — важлива хімічна сполука для життя. Його наявність у космосі може свідчити про процеси формування планет. Як і Юпітер із Сатурном, далекі планети могли утворитися шляхом з'єднання крижаних частинок у тверде ядро, яке потім притягло газ.
Це відкриття може бути «ключовим доказом» того, що планети в інших системах формуються подібно до наших, зазначив Балмер.
Однак придатні для життя планети ще не знайдені. Наступний крок — зосередитись на менших, схожих на Землю світах. Допомогти в цьому має телескоп Nancy Grace Roman, запуск якого запланований на 2027 рік.
2025-03-26 10:14:43