Людство почало впливати на клімат за допомогою вогню ще 50 тисяч років тому

Нове дослідження Інституту океанології Китайської академії наук виявило докази того, що люди масово використовували вогонь для впливу на навколишнє середовище ще 50 тисяч років тому.

Візіком, maps API, карта,

Джерело: phys.org

Учені проаналізували 300-тисячолітній шар донних відкладів у Східно-Китайському морі. Виявлені залишки обвугленої рослинності — так званий пірогенний вуглець — свідчать про різке зростання кількості пожеж приблизно 50 000 років тому.

«Наші результати кидають виклик поширеній думці, що люди почали змінювати довкілля за допомогою вогню лише в новітній історії», — каже доктор Чжао Дебо, співавтор дослідження.

Підвищена пожежна активність у цей період фіксується також у Європі, Південно-Східній Азії та Австралії. Учені пов’язують це з активним розселенням Homo sapiens із Африки в інші частини світу між 70 та 50 тисячами років тому.

Збільшення чисельності населення, холодний клімат льодовикового періоду та потреба в захисті й термічній обробці їжі призвели до ширшого застосування вогню. Саме в цей час почала формуватись нова екологічна реальність — із пожежами як інструментом виживання і зміни ландшафтів.

«Навіть під час останнього заледеніння вогонь уже почав впливати на екосистеми та вуглецеві потоки», — додає професор Ван Шимін.

Ці висновки мають велике значення для науки про клімат. Якщо Homo sapiens впливали на атмосферу вже десятки тисяч років тому, сучасні моделі змін клімату можуть занижувати реальний рівень історичного втручання людини в природу.

2025-07-03 10:52:14