Вчені знайшли джерело глибоководного мікропластику
Вчені виявили зони накопичення мікропластику на океанському дні, спричинені швидкими підводними лавинами—турбідними потоками.
Результати дослідження опубліковані в журналі Environmental Science & Technology.
Джерело: phys.org
Підводні лавини рухаються зі швидкістю до 8 м/с, переносячи пластикові відходи з континентального шельфу на глибину понад 3200 метрів.
Щорічно в океан потрапляє понад 10 мільйонів тонн пластику, але плаваюче на поверхні сміття становить менше 1%. Решта 99%, переважно волокна з текстилю та одягу, осідає на дні.
Дослідники з Університету Манчестера, Національного океанографічного центру Великої Британії, Університету Лідса та Королівського інституту морських досліджень Нідерландів вперше зафіксували турбідний потік із мікропластиком у реальних умовах—у каньйоні Віттард (Кельтське море).
Зразки показали, що турбідні течії переносять значну кількість пластикових частинок і мікроволокон, які надходять у море через неефективну фільтрацію побутових стічних вод.
Доктор Пен Чен наголосив, що мікропластик токсичний для глибоководних організмів, а також переносить важкі метали й хімікати PFAS, створюючи серйозну загрозу харчовим ланцюгам.
За словами доктора Яна Кейна, турбідні потоки, що несуть кисень і поживні речовини, тепер також переносять пластик, створюючи небезпечні умови для біорізноманіття океану.
Дослідники закликають до жорсткіших заходів для обмеження потрапляння пластику в довкілля та наразі вивчають вплив мікропластику на морських тварин, зокрема на черепах і глибоководну фауну.
2025-04-10 10:45:34