Вчені об'єднали комп'ютерні моделі та дані супутників для дослідження Східно-Африканської рифтової долини
Довгий час найбільший континентальний розлом планети, Східно-Африканська рифтова долина, залишався загадкою для геологів.
Але наразі вченим, схоже, вдалося розгадати його таємницю, повідомляють Новини картографії від Візіком з посиланням на zn.ua.
У ході дослідження вчені об'єднали комп'ютерні моделі та дані супутників GPS.
Рифти виникають у результаті руху тектонічних плит одна від одної, через що літосфера рухається та розривається. Це призводить до появи деформацій на поверхні землі, зазвичай перпендикулярних до руху плит. Але зі Східно-Африканською рифтовою долиною все інакше.
Тут деформації йдуть і перпендикулярно, і паралельно до руху плити. Складається враження, що розлом тягнеться відразу в декількох напрямках.
Комп'ютерні моделі, які використовували автори нового дослідження, показали, що ця додаткова деформація з'являється через Африканський суперплюм – масивний підйом гарячої мантії з глибини планети, що переносить тепло на поверхню.
Це підняття частково розплавленої породи простягається з південного заходу на північний схід Африки, стаючи дедалі дрібнішим шляхом і формуючи потік мантії під ним. Вчені вважають, що цей мантійний потік може викликати «аномальну деформацію на північ, паралельно до рифту».
На думку вчених, суперплюм відповідає за певне вирівнювання гірських порід у певному напрямку у відповідь на дію геологічних сил у мантії, що відбувається під рифтом.
2023-06-14 12:36:27