Дрони замість кранів: революція у висотному будівництві вже почалась

Нове дослідження, очолюване Імперським коледжем Лондона за участі Університету Бристоля, показало, що повітряні роботи (аеророботи) можуть забезпечити суттєві переваги для безпеки, сталості та масштабованості будівництва.

Візіком, maps API, карта,

Джерело: techxplore.com

Дослідники вивчають нову галузь застосування дронів для нанесення будівельних матеріалів у повітрі — цей процес отримав назву повітряне адитивне виробництво (Aerial Additive Manufacturing, Aerial AM).

Ця технологія відповідає на актуальні глобальні виклики у сфері житла та інфраструктури, використовуючи дрони зі складними маніпуляторами. Вони здатні долати обмеження традиційних методів будівництва та наземних роботизованих систем.

Інновація відкриває шлях до вищої продуктивності, меншого енергоспоживання, менших відходів і роботи в умовах, які небезпечні або недоступні для людей — на великій висоті, в складному рельєфі або аварійних зонах.

На відміну від звичних будівельних технологій чи роботів на землі, аеророботи працюють без обмежень робочого простору. Вони можуть зводити конструкції там, де не під’їде кран і не встане будівельник.

У статті, опублікованій 23 квітня в журналі Science Robotics, автори презентують нову автономну систему для Aerial AM, яка вирішує ключові проблеми: координацію польоту, точність нанесення матеріалів і масштабування для великих проєктів.

Водночас перші демонстрації вже показали такі можливості, як оперативний ремонт на вимогу та модульна збірка конструкцій, що відкриває шлях до ширшого використання в різних галузях.

Технологію зараз тестують у DroneHub — центрі дронів у швейцарському дослідницькому центрі EMPA (Швейцарські федеральні лабораторії з науки про матеріали і технології). Це перший майданчик, де літаючі будівельні машини випробовуються поза лабораторією.

2025-04-30 12:11:55