Дослідники зафіксували руйнування українських археологічних пам'яток окупаційними російськими військами
Дослідники Університету Вірджинії (UVA) використовували високоякісні супутникові знімки для аналізу рухів російських військ у районах навколо курганів.
Джерело: phys.org
Деталі:
У той час, як російські ракетні удари та наземні атаки продовжують спустошувати Україну, новий звіт дослідників UVA розкриває ще один руйнівний аспект російського вторгнення.
Використовуючи комерційні супутникові зображення та інші відкриті джерела, доцентка соціології Фіона Грінленд разом з дослідниками лабораторії культурної стійкості та інформатики CURIA встановила, що кілька давніх українських курганів були пошкоджені у двох локаціях, наразі окупованих російськими військами, що може бути порушенням міжнародного права.
Ці кургани, які мають історичне значення, були побудовані стародавніми народами українських степів. Насипи, що сягають до 20 метрів у висоту, містять людські останки та артефакти, що датуються аж до 3000 року до н.е.
Грінленд та інші археологи та дослідники CURIA проаналізували супутникові знімки, які, на їхню думку, свідчать про руйнування курганів внаслідок прокладання російських окопів, доріг і фортифікацій на території та поблизу цих насипів.
Згідно зі звітом, збройні сили Російської Федерації, ймовірно, використовують кургани для облаштування вигідних бойових та вогневих позицій. Хоча пошкодження культурних об'єктів під час війни може бути очікуваним, руйнування курганів може порушувати міжнародне право, зазначає Грінленд.
Дослідники зосередилися на регіоні Запорізької області України, що перебуває під контролем 429-го мотострілецького полку Росії. Звіт робить висновок, що російські війська могли порушити Гаазьку конвенцію — міжнародний договір, який вимагає, зокрема, поваги до культурних ресурсів під час збройних конфліктів.
Кургани, давні поховальні споруди на території України, знаходяться на шляху російського військового вторгнення і, за словами експертів UVA, могли бути пошкоджені або навіть пограбовані.
«Наш аналіз виявляє пошкодження цих об'єктів внаслідок військових дій, але також можливі випадки мародерства або вандалізму, які не можна ігнорувати», – сказала Грінленд.
У звіті підкреслюється цінність супутникових знімків, документів, опублікованих в інтернеті, та інших відкритих джерел для ідентифікації масштабів руйнувань у небезпечних регіонах, де неможливо провести польові дослідження.
«Завдяки цьому звіту ми можемо надати уявлення про те, що відбувається на окупованих територіях України, в районах, які Росія захопила і продовжує контролювати», – сказала Грінленд.
«Ми знаємо з очевидних свідчень про масштабні руйнування культурних об'єктів, археологічних пам'яток, музеїв, храмів тощо. Але документування цих наслідків за лінією фронту є дуже складним завданням, оскільки надто небезпечно відправляти людей для проведення таких робіт на місцях.
«Ми змогли дослідити окуповану територію, зокрема Запорізьку область, за допомогою супутникових знімків», – продовжила Грінленд. «Нам вдалося ретельно реконструювати хронологію, починаючи з моменту до повномасштабного вторгнення і до прибуття російських військових підрозділів у цей регіон та відповідних руйнувань, які вони продовжують завдавати давнім курганам».
Археолог CURIA Кейт Гаррелл зазначила, що є підстави вважати, що місця, розглянуті у звіті, не є єдиними прикладами пошкодження українських археологічних об'єктів через дії російських військ.
«Є тисячі курганів, і в цьому звіті ми розглянули лише два місця в Запорізькій області», – сказала Гаррелл. «Потрібно провести подальшу документацію».
Декан факультету мистецтв і наук Христя Акампора відзначила важливість внеску дослідників.
«Найсильніші дослідження долають численні перешкоди завдяки творчим, міждисциплінарним зусиллям», – сказала Акампора. «Цей новий звіт доцента Грінленд та лабораторії CURIA є чудовим прикладом внеску в глобальну спільноту. Ми справді маємо велике щастя, що професорка Грінленд працює в нашому університеті».
Лабораторія CURIA є дослідницьким партнером Обсерваторії конфліктів. Створена у лютому 2022 року, Обсерваторія конфліктів підтримує консорціум незалежних експертів, що базуються в університетах, які використовують відкриті джерела для високоякісної документації потенційних порушень прав людини та міжнародних злочинів, підвищуючи обізнаність громадськості та сприяючи відповідальності.
Довідково:
Звіт лабораторії CURIA приєднується до інших публікацій Обсерваторії конфліктів, які ідентифікують, аналізують і зберігають потенційні докази злочинів, що впливають на український народ, його культурну спадщину та ресурси.
- #Україна
- #війна
- #карта
2024-09-23 10:54:05