Чверть аграрних земель України втрачено через війну: що це означає для майбутнього
Згідно з аналізом Економічної правди, війна в Україні спричинила значні втрати аграрних земель.
Окрім окупованих росіянами 18% сільськогосподарських угідь, ще приблизно 6% земель тимчасово виведено з обігу через бойові дії. Це означає, що близько чверті всіх аграрних площ України нині недоступні для використання.
Джерело: ЕП
Деталі:
До початку повномасштабного вторгнення Україна посідала провідні позиції на світовому ринку зернових і олійних культур: вона була шостою у світі за вирощуванням кукурудзи, сьомою за пшеницею та забезпечувала понад 30% глобальних поставок насіння соняшнику. Сільське господарство займало близько 10% ВВП країни та 42% експорту.
Однак, за даними Держстату та Мінагрополітики, війна призвела до зменшення посівних площ на 52 тис. кв. км. Перший заступник міністра агрополітики Тарас Висоцький зазначив, що станом на початок 2024 року, 15-18% сільгоспземель перебувають в окупації, і їх неможливо використовувати на повну силу.
Вплив війни на поля
Офіційна статистика не враховує землі, які покинули через близькість до фронту. За допомогою супутникових знімків Sentinel-2 вдалося визначити, що велика кількість полів не обробляється через постійні бойові дії. Одним із найбільш постраждалих регіонів є Оріхів на Запоріжжі, який знаходиться на лінії фронту. Тут, за підрахунками, близько 21,8 тис. кв. км сільгоспземель виведено з обігу через обстріли та засмічення вибухонебезпечними предметами.
Супутникові знімки показують також великі занедбані території вздовж північного кордону з Росією. Близько 5,3 тис. кв. км покинутих земель зосереджено в Харківській області, де бої мали меншу інтенсивність, але значно вплинули на аграрний сектор. Ще 1,4 тис. кв. км аграрних земель не використовуються на правому березі Дніпра в Херсонській і Запорізькій областях, де бойові дії були менш інтенсивними через природні бар'єри.
Довгостроковий вплив
Війна також має непрямі наслідки для аграрного сектору в регіонах, віддалених від фронту. Високі витрати на виробництво, дефіцит робочої сили та техніки, а також складнощі з логістикою призводять до того, що значна кількість сільськогосподарських земель залишається невикористаною.
Загалом, за оцінками ЕП, близько 20 тис. кв. км, або 6,5% аграрних земель країни тимчасово чи довгостроково виведені з обігу. Разом з окупованими територіями, це становить майже чверть усіх сільгоспугідь України.
Довідково:
Попри такі втрати, український аграрний сектор демонструє стійкість. Хоча прогноз на 2024 рік становить 76 млн тонн зерна, що на 30% менше порівняно з рекордним урожаєм 2021 року, цей показник все одно свідчить про те, що аграрії змогли адаптуватися до нових викликів.
- #Україна
- #земля
- #окупація
2024-09-09 10:59:46