Нові геокарти виявляють хворобу сої до появи симптомів
Вуглиста гниль, викликана ґрунтовим грибком Macrophomina phaseolina (Mp), є серйозною загрозою для врожаю сої по всьому світу.
Джерело: phys.org
Ця хвороба розвивається у сухих і спекотних умовах, часто залишаючись непоміченою до моменту, коли шкоди вже завдано. Проте нове дослідження пропонує рішення: високоточні карти ризику, які дають змогу передбачити спалах хвороби, ще до того, як з’являться видимі симптоми.
Дослідження, опубліковане в журналі Phytopathology, очолили Гораціо Лопес-Нікора з Університету штату Огайо та Сандіп Мондал, постдокторант у його лабораторії. Команда зібрала зразки ґрунту з 297 полів сої в семи регіонах Парагваю — одному з найбільших виробників сої у Південній Америці.
Аналіз показав, що грибок найактивніший у південно-східному регіоні, де ґрунти кисліші та містять більше глини. Застосовуючи геостатистику та просторову регресію, дослідники створили карти, які точно показують, де саме грибок концентрується, оскільки він не поширюється рівномірно.
Ці карти допомагають фермерам:
- визначити “гарячі точки” зараження,
- точково вносити добрива або змінювати культури,
- зменшити витрати й втрати врожаю в умовах змінного клімату.
Співавтор дослідження, Еміль Глюк-Талер з Університету Вісконсин-Медісон, додає, що це рішення має потенціал для державної політики у сфері продовольчої безпеки.
2025-05-02 12:26:44