Давні поселення показали, як аграрні системи породжували економічну нерівність

Як аграрні практики й управління формували майнову нерівність упродовж 10 000 років — дослідження Оксфордського університету

Візіком, maps API, карта,

Джерело: phys.org

Вчені з Оксфорду проаналізували близько 47 тисяч давніх жител із понад 1700 археологічних поселень і дійшли висновку: нерівність у багатстві формувалася через конкуренцію за землю, яку спричиняли землеробські технології. Там, де земля ставала дефіцитом, невелика кількість господарств отримувала контроль над її обробкою, накопичуючи багатство.

Дослідження очолила професорка європейської археології Емі Боугард з Оксфордського університету. Вона разом із Тімом Келером із Університету штату Вашингтон об'єднала 27 науковців з усього світу в рамках спеціального випуску журналу PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences). Результати стали основою нового відкритого ресурсу з історії домобудування та розподілу багатства.

Коли тяглова худоба породжує нерівність

Виявилось, що земельномістке землеробство, зокрема використання волів для оранки, вело до зростання майнового розшарування. У таких суспільствах мала частина домогосподарств контролювала найпродуктивніші угіддя. Навіть там, де застосовували терасування, зрошення чи осушення — проєкти, які часто починалися як колективні ініціативи, — згодом контроль переходив до еліт.

«Висока нерівність не є неминучістю. Вона виникає там, де є дефіцит ресурсів і відсутність справедливих політичних механізмів розподілу», — зазначає професорка Боугард.>

Археологічні уроки для сучасності

Дослідники порівнювали не лише розмір будинків, а й обсяги сховищ, що відображає доступ до харчів, ресурсів і влади. Нерівність у майновому розподілі з’являлася навіть у доісторичних суспільствах і, за відсутності політичних обмежень, могла перетворюватися на системну.

Водночас приклади таких міст, як Теотіуакан (Мексика) чи Моенджо-Даро (Індія), показують, що політичне врядування може пом’якшити майновий розрив, навіть у суспільствах із складною ієрархією.

«Історія показує, що нерівність — не вирок, — підсумовує Боугард. — Якщо ми зрозуміємо, як вона виникала та еволюціонувала, зможемо ефективніше протидіяти її сучасним формам».

2025-04-23 10:30:46