На Черкащині оцифрували палеолітичне житло віком понад 15 тисяч років
Науковці оцифрували унікальне палеолітичне житло з Межиріцької стоянки
Джерело: 3m2.ua
15–16 березня 2025 року команда науково-дослідної лабораторії «Архаїка» спільно з кафедрою археології та музеєзнавства КНУ імені Тараса Шевченка провела 3D-оцифрування четвертої житлової конструкції пізньопалеолітичної стоянки в селі Межиріч Черкаської області. Про це повідомляє «Українська правда».
Об’єкт, датований приблизно 13 тисячоліттям до н.е., зберігається in situ — без переміщення з місця своєї знахідки. Для його оцифрування було використано лазерне сканування та фотограмметрію. Завдяки цьому вдалося точно зафіксувати геометрію й візуальні характеристики давньої споруди.
За словами дослідників, створення 3D-моделей дозволяє не лише глибше вивчати археологічні об’єкти, а й захищати інформацію про них від можливого знищення — що особливо важливо в умовах війни.
Межиріцька стоянка була відкрита у 1966 році. З того часу її досліджує експедиція КНУ під керівництвом Павла Шидловського. Відомо про чотири житлові конструкції, побудовані переважно з кісток мамонтів. Перше з цих жител було реконструйовано і представлено в Природничому музеї НАН України в Києві.
Оцифрування тривало два дні, постобробка даних триватиме ще близько тижня. Після цього 3D-модель стане доступною для перегляду на платформі Sketchfab та в соціальних мережах «Архаїки».
Проєкт реалізується в межах ініціативи Ukrainian Heritage Digitization and Dissemination Initiative спільно з американською неурядовою організацією CyArk та за підтримки Програми Фонду Посольства США. Мета ініціативи — збереження, цифровізація й популяризація української культурної спадщини.
2025-03-21 10:50:56