Нове гравітаційне дослідження виявило приховані секрети Марса

Дослідження варіацій гравітації на Марсі виявили щільні, масштабні структури, приховані під шарами осадів давнього океану.

Аналіз, який поєднує моделі та дані з кількох місій, також показав, що активні процеси в мантії Марса можуть сприяти підняттю найбільшого вулкана в Сонячній системі, Олімп. Результати були представлені цього тижня на Європланетарному науковому конгресі (EPSC) у Берліні Бартом Рутом з Делфтського технічного університету.

Візіком, maps API, карта,

Джерело: phys.org

Деталі:

Марс має багато прихованих структур, таких як льодові поклади, але нововідкриті об'єкти на північних полярних рівнинах залишаються загадкою, оскільки вони покриті товстим шаром осадів, ймовірно, відкладених на давньому морському дні.

"Ці щільні структури можуть мати вулканічне походження або бути ущільненим матеріалом через давні удари," — зазначив доктор Рут. "Ми виявили близько 20 об’єктів різного розміру навколо північної полярної шапки. Одна з них навіть нагадує собаку за формою. З поверхні їх не видно, але через гравітаційні дані ми отримуємо захопливий погляд на давню історію північної півкулі Марса."

Доктор Рут та його колеги з Делфтського та Утрехтського університетів використовували невеликі відхилення в орбітах супутників для вивчення гравітаційного поля Марса і знаходження підказок щодо внутрішнього розподілу маси планети. Ці дані були використані в моделях, що базуються на нових спостереженнях місії NASA InSight, зокрема щодо товщини та гнучкості марсіанської кори, а також динаміки мантії та глибинної внутрішньої структури планети, для створення глобальної карти щільності Марса.

Нова карта щільності та вулканічний регіон Тарсіс

Карта щільності показує, що об'єкти на північному полюсі мають приблизно на 300–400 кг/м³ більшу щільність, ніж їх оточення. Дослідження також дає нові уявлення про структури, що лежать під величезним вулканічним регіоном Тарсіс, який включає колосальний вулкан Олімп.

Незважаючи на те, що вулкани дуже щільні, область Тарсіс значно вища від середньої поверхні Марса та оточена регіоном зі слабкою гравітацією. Ця гравітаційна аномалія важко пояснити лише різницями в корі та верхній мантії Марса. Дослідження доктора Рута та його команди припускає, що легка маса діаметром близько 1750 кілометрів та на глибині 1100 кілометрів піднімає весь регіон Тарсіс. Це може бути пояснено величезним шлейфом лави, який рухається вгору з глибин марсіанської внутрішньої частини.

"Місія NASA InSight надала нам життєво важливу нову інформацію про тверду зовнішню оболонку Марса. Це означає, що нам потрібно переглянути наше розуміння того, що підтримує вулкан Олімп та його околиці," — зазначив доктор Рут. "Це показує, що на Марсі можуть все ще відбуватися активні рухи всередині, які впливають на утворення нових вулканічних об'єктів на поверхні."

Доктор Рут є частиною команди, яка пропонує місію Martian Quantum Gravity (MaQuls), спрямовану на використання технологій, розроблених для місій GRAIL та GRACE на Місяці та Землі відповідно, для детального картування гравітаційного поля Марса.

Довідково:

"Спостереження з MaQuIs дозволили б нам краще дослідити підповерхню Марса. Це допоможе нам більше дізнатися про ці загадкові приховані об'єкти та дослідити поточну конвекцію мантії, а також зрозуміти динамічні поверхневі процеси, такі як сезонні зміни атмосфери та виявлення підземних водних резервуарів," — зазначила доктор Ліза Вернер з DLR, яка представила місію MaQuIs на EPSC2024 цього тижня.


  • #MaQuIs
  • #Марс
  • #карта
2024-09-19 12:34:02