Дрон з LiDARом знайшов у джунглях сакральний центр

Польські вчені виявили невідомі структури в археологічному парку Мачу-Пікчу в Перу за допомогою лазерного сканера, прикріпленого до дрону.

Дослідники знайшли в джунглях кілька невеликих споруд, що були приховані густою рослинністю.

Візіком,  maps API, LabScan 3D, 3D-сканування, LiDAR, дрон,

Про це повідомляють Новини картографії від Візіком з посиланням на НВ.

Декілька років тому польські вчені розпочали дослідження в церемоніальному комплексі інків Чачабамба 15 століття, розташованому в парку Мачу-Пікчу в Перу. Але оскільки більша частина території покрита тропічним лісом, що ускладнює дослідження, археологи вирішили використовувати дрон із прикріпленим лазерним пристроєм (LiDAR). Це сканування «видаляє» дерева та чагарники з отриманого зображення та готує візуалізацію місцевості.

Сканування проводила група під керівництвом доктора Бартломея Смієлевського з лабораторії 3D-сканування та моделювання — LabScan 3D на факультеті архітектури Вроцлавського університету науки та технологій.

Домініка Сечковська з Центру вивчення Анд Варшавського університету та керівниця проекту Національного наукового центру, спрямованого на вивчення водної системи у Чачабамбі, сказала, що безпілотник дозволив їм «виявити низку невідомих структур на місцевості».

Центральною частиною церемоніального комплексу був великий камінь із різьбленими вівтарями, сходами та каналом для жертовних рідин, можливо, напоїв чи крові тварин. Перед валуном була невелика площа з будинками з обох боків, оточена дюжиною невеликих ритуальних лазень, які археологи називають фонтанами. То були резервуари, в які стікала вода по стінах. Їх використовували для ритуального обмивання.

Під час останнього дослідження за допомогою лазерного сканування дослідники також виявили раніше невідомі частини каналів, якими вода надходила з прилеглої річки. Вода подавалася до церемоніального комплексу в Чачабамбі за системою з кам’яних блоків, що частково проходять під землею. Пройшовши через церемоніальний центр, вода через аналогічну дренажну систему перетікала до річки в долині. Виявлені дослідниками споруди розташовувалися на околиці церемоніального комплексу.

Сєчковська сказала: «У нас є близько дюжини невеликих будівель, побудованих у плані прямокутника та кола. Ми вважаємо, що це були резиденції для персоналу. У нас буде більше інформації після того, як ми проведемо розкопки. Однак тепер цьому перешкоджає пандемія коронавірусу».

Але на основі лазерних зображень дослідники вже дійшли висновку, що ці будівлі були збудовані зі значно меншою ретельністю, ніж будівлі в центральній частині ділянки. За словами Сєчковської, є також ознаки того, що комплексом займалися переважно жінки.

Сечковська продовжила: «Ми змогли визначити, що канали постачали воду не для комунальних потреб, це мало символічне значення, бо канали не могли подавати великий обсяг, вони були неглибокими та могли переповнюватися. Це підтверджує нашу гіпотезу у тому, що вода грала ритуальну роль».

Читайте також: