Палеолітична Європа: клімат змінив хід людської історії
Нові дослідження археологів з Кельнського університету показали, як первісні мисливці-збирачі реагували на кліматичні зміни понад 12 000 років тому.
Аналізуючи дані з понад 20 наукових установ, вчені виявили значні демографічні зрушення в Європі в період фінального палеоліту (14 000–11 600 років тому).
Джерело: phys.org
За допомогою методу Cologne Protocol було оцінено щільність населення у різних регіонах. Результати показали: перше велике заселення північно-східної Центральної Європи завершилося різким спадом населення під час похолодання — стадіалу Гренландії 1 (молодший Дріас). У цей період населення Європи скоротилося вдвічі.
Водночас у деяких регіонах (напр. північна Італія, Польща, північно-східна Німеччина) було зафіксовано зростання населення. Це може свідчити про міграцію на схід у пошуках сприятливіших умов.
Дослідження також показує, що під час попереднього, більш теплого періоду GI-1d-a, саме північ і північний схід Європи стали центром демографічного зростання, тоді як Іспанія та Франція почали втрачати населення.
Науковці вважають, що ранні європейці активно реагували на зміни довкілля, переміщаючись у більш придатні для життя регіони. Ці висновки доповнюють наші знання про виживання людства у складних кліматичних умовах минулого.
2025-04-07 10:46:07