На дні Балтійського моря знайдено сліди мисливців-збирачів кам'яної доби
Осінню 2021 року геологи на дні Мекленбурзької затоки виявили незвичайний ряд каменів довжиною майже 1 кілометр.
Це місце знаходиться приблизно за 10 кілометрів від Реріка на глибині 21 метр. Приблизно 1500 каменів розташовані так регулярно, що природне походження здається малоймовірним.
Джерело: phys.org
Деталі:
Команда дослідників з різних дисциплін дійшла висновку, що мисливці-збирачі кам'яної доби, ймовірно, збудували цю споруду близько 11 000 років тому для полювання на північних оленів. Ця знахідка є першим відкриттям мисливської споруди кам'яної доби в регіоні Балтійського моря.
Відкриття місця полювання
Спочатку група дослідників і студентів з Кільського університету (CAU) хотіла дослідити марганцеві кірки на хребті, який утворює морське дно приблизно за 10 кілометрів від Реріка в Мекленбурзькій затоці. Однак під час дослідження вони виявили правильний ряд каменів довжиною 970 метрів.
Споруда складається з приблизно 1500 каменів, більшість з яких має діаметр десятки сантиметрів, які з'єднують кілька великих метрових валунів. Дослідники повідомили про своє відкриття в державне агентство культури та охорони пам'яток землі Мекленбург-Передня Померанія (Landesamt für Kultur und Denkmalpflege Mecklenburg-Vorpommern LAKD MV), яке потім координувало подальші дослідження.
Кам'яна стіна розташована на південно-західному боці хребта від базального до напрямку, що тягнеться приблизно паралельно до сусіднього басейну на півдні, ймовірно, колишнього озера або болота. Сьогодні глибина Балтійського моря в цьому місці становить 21 метр. Таким чином, кам'яна стіна повинна була бути побудована до того, як рівень моря значно піднявся після закінчення останнього льодовикового періоду, який стався приблизно 8500 років тому.
Вчені з Інституту досліджень Балтійського моря імені Лейбніца Варнемюнде (IOW), науково-дослідницького центру CAU у Кілі, Університету Ростока, Центру археології Балтії та Скандинавії (ZBSA, з 2024 року є частиною Центру археології Лейбніца LEIZA), Німецький аерокосмічний центр (DLR), Інститут Альфреда Вегенера, Центр полярних і морських досліджень імені Гельмгольца (AWI), а також LAKD MV використовували сучасні геофізичні методи для створення детальної 3D-моделі стіни та реконструкції структури стародавнього ландшафту. Використовуючи зразки опадів із сусіднього басейну на півдні, вдалося звузити можливий період, коли могла бути побудована стіна. Крім того, водолази-дослідники з університетів Ростока та Кіля досліджували кам’яну стіну.
Довідково:
Результати на сьогоднішній день
"Наші дослідження вказують на те, що природне походження підводної кам'яної стіни, а також будівництво зараз, наприклад, у зв'язку з прокладанням підводного кабелю або збиранням каменю, малоймовірні. Методичне розташування багатьох маленьких каменів, які з'єднують великі, нерухомі валуни свідчать проти цього», – пояснює Якоб Гірсен, провідний автор дослідження.
- #геофізика
- #3D
- #модель
2024-02-20 11:32:25