Океанські течії спричинили похолодання 3,6 млн років тому

Стародавні відкладення вказують на різке охолодження Північної півкулі 3,6 млн років тому

Візіком, maps API, карта,

Джерело: phys.org

Міжнародна команда вчених вперше виявила чіткий зв’язок між змінами глибинних океанських течій та різким похолоданням у Північній півкулі приблизно 3,6 мільйона років тому. Це підтверджують дані з осадових кернів, зібраних у Північній Атлантиці.

Дослідження, опубліковане в журналі Nature Communications, очолили вчені з Trinity College Dublin і Вільного університету Брюсселя. Їхні висновки ґрунтуються на аналізі глибоководних відкладень, зібраних під час експедицій IODP 395/395C у 2021–2023 роках.

Вчені виявили різку зміну в типі осадів — світлий карбонатний мул раптово змінюється на темно-сірі шари глини та мулу. Ці зміни простежуються на схід від Серединно-Атлантичного хребта, де діють глибокі течії ISOW. Натомість західні ділянки залишились незмінними.

«Це сталося одночасно — близько 3,6 млн років тому, коли на планеті відбулося різке охолодження та формування льодовиків у Північній півкулі», — зазначив співавтор дослідження доктор Сіннесаель.

Вчені припускають, що відкладення зафіксували перебудову так званої «океанської конвеєрної стрічки» — глобальної системи течій, що переносить тепло. Її нижня гілка, яка включає ISOW, DSOW і LSW, могла активізуватися саме в цей період, спричинивши зміни у кліматі.

«Щоб спрогнозувати зміни в майбутньому, треба знати, як змінювалися течії в минулому за умов, подібних до нинішніх», — пояснив доктор Карацоліс.

Дослідження дозволяє глибше зрозуміти вплив океанських течій на кліматичні процеси та формування льодовикових щитів. У майбутньому це допоможе точніше передбачити наслідки потепління та танення льодовиків.

2025-05-19 10:21:13