У Перу знайшли 5-тисячолітні кургани, збудовані мисливцями-збирачами

Нові дослідження археологів Каліфорнійського університету спростовують поширене уявлення, що монументальні споруди — привілей складних ієрархічних суспільств.

У регіоні озера Тітікака в Перуанських Андах було виявлено могильні кургани, збудовані ще мисливцями-збирачами понад 5 000 років тому — на 1 500 років раніше, ніж вважалося раніше. Візіком, maps API, карта,

Джерело: phys.org

Об'єкт Каїльячуро, відкритий у 1995 році, включає дев’ять низьких курганів. Археологи знайшли там людські поховання, кам’яні знаряддя та сліди довготривалих ритуалів. За словами автора дослідження Луїса Флореса-Бланко, це не були споруди елітної влади — кургани виникали поступово через повторні обряди пам’яті про предків.

2 000 років обрядової пам’яті

Згідно з радіовуглецевим аналізом, спорудження могильних курганів почалося приблизно 5 300 років тому. Архітектурні форми з’явилися не одразу: поховання починалися як прості ями, потім — кам’яні скрині, які з часом засипалися уламками й ставали помітними пагорбами.

Ці дії, повторювані поколіннями, утворили монументальні об’єкти, що були не лише символом, а й частиною ландшафту, яка впливала на поведінку живих. На думку дослідників, такі пам’ятки — це результат спільної ритуальної пам’яті, а не централізованої влади.

Новий погляд на монументальність

«Наша робота показує, що монументальна архітектура може виникати не лише внаслідок політичної централізації, а й через глибоку потребу спільноти вшанувати померлих», — зазначив Флорес-Бланко, нині постдокторант в Аризонському університеті.

Це відкриття може змінити уявлення про розвиток архітектури в докласових суспільствах і показує, як ритуали пам’яті здатні перетворювати ландшафт і формувати культуру.

2025-07-14 10:38:51