3D-сканування і моделювання допомагають у збереженні культурної спадщини

Технології 3D-сканування зробили революцію у збереженні культурної спадщини, даючи змогу створювати точні цифрові копії артефактів, творів мистецтва, архітектурних і скульптурних памʼяток.

Візіком,  maps API, 3D-сканування,

Про це повідомляють Новини картографії від Візіком з посиланням на speka.media.

Під час громадянської війни у Сирії започаткували проєкт Million Image Database, щоб задокументувати та зберегти культурну спадщину країни. 3D-сканування використали для створення 3D-моделей високої роздільної здатності історичних місць, пам’яток і артефактів, яким загрожує знищення або пошкодження. Ця ініціатива була спрямована на створення всеосяжного цифрового архіву культурної спадщини Сирії, який гарантував би його збереження навіть у разі втрати фізичних структур.

Стародавнє місто Пальміра у Сирії також стало жертвою навмисного знищення, що завдало непоправної шкоди Тріумфальній арці, храмам Бааль-Шаміна та Бела. Щоб зберегти пам’ять про ці втрачені скарби, команда вчених і tech-спеціалістів спочатку зробила понад 20 тис. фотографій за допомогою квадрокоптерів, а після завдяки технології 3D-сканування створила складну тривимірну модель. Крім того, ініціатива дає нагоду людям, які раніше відвідували Пальміру, надати власні зображення, збагачуючи комплексну 3D-модель.

В Україні під час війн всесвітня організація збереження спадщини UNESCO та стартап Polycam започаткували проєкт Backup Ukraine. Це застосунок, завдяки якому будь-хто, використовуючи вбудовану камеру смартфону та дані GPS, може швидко зняти локацію чи пам’ятник. Дані зберігаються у хмарному 3D-архіві у форматі креслень, щоб культурні здобутки можна було відновити після закінчення воєнних дій. Наразі застосунок має 50 тис.+ завантажень і 35 тис.+ знімків в Україні. Так пересічні громадяни зберегли значно більше скульптур, ніж найбільші музеї світу та мистецькі колекції.

Від 2016 року оцифруванням пам’яток архітектури і створенням їхніх 3D-моделей займається львівська команда Skeiron. До початку повномасштабної війни спеціалісти успішно оцифрували понад 100 будівель у чотирьох країнах, а також численні музейні колекції. З початком наступу росії на Україну їхні зусилля активізувалися. Зараз Skeiron тісно співпрацює з регіональними та місцевими органами влади, фондами та архітектурними студіями, займаючись диджитал-порятунком найбільш цінних памʼяток України. Одним із відомих проєктів команди є рух #SaveMariupolHeritage та 3D-тур Маріупольським театром, який повністю знищили російські окупанти.

2023-07-19 13:51:09