Астрономи знайшли «гарного кандидата» на роль загадкової Планети №9

Астрономи вперше виявили потенційно реального кандидата на роль гіпотетичної Планети Дев’ять — величезного, ще не відкритого світу на околицях нашої Сонячної системи.

Візіком, maps API, карта,

Джерело: livescience.com

Команда дослідників, що працює з архівними даними старих супутників, натрапила на «гарного кандидата» далеко за Нептуном. Виявлений об’єкт виглядає як рухома інфрачервона точка, яка поводиться так, ніби це дійсно може бути велика, дуже далека планета.

"Я був дуже схвильований," — поділився враженнями провідний автор дослідження, аспірант астрономії Террі Фан з Університету Цін Хуа (Тайвань). "Це дуже нас надихнуло."

Знахідка вже прийнята до публікації в журналі Publications of the Astronomical Society of Australia, але попередньо оприлюднена на arXiv. Щоправда, не всі в науковій спільноті поділяють ентузіазм.

Майк Браун — астроном з Caltech, який ще у 2016 році висунув гіпотезу Планети 9 — вважає, що цей об’єкт має орбіту з нахилом у 120 градусів до площини Сонячної системи. Це набагато більше, ніж очікувані 15–20 градусів, тому, за його словами, об’єкт не може бути тією самою Планетою Дев’ять, яка мала би впливати на орбіти тіл у поясі Койпера.

"Це не означає, що її не існує — але це точно не вона", — зазначив Браун у коментарі для Science.

Планета Дев’ять має пояснювати аномальні орбіти далеких об'єктів у поясі Койпера. Якщо вона існує, то повинна бути значно більшою за Землю та перебувати на гігантській відстані від Сонця, що й ускладнює її виявлення.

Дослідники переглянули дані двох супутників: IRAS (1983) та AKARI (2006–2011), і помітили об’єкт, який повільно рухався, як і очікувалося від далекої планети. Відкинувши всі відомі тіла, вони залишили вірогідного кандидата — точку, що виглядає однаково в обох наборах зображень.

Однак Браун додає: якби це дійсно була планета, вона б конфліктувала з гіпотетичною Планетою 9 — тобто, обидві не могли б стабільно співіснувати на таких орбітах.

Попри суперечки, 2025 рік може стати вирішальним. У Чилі завершується будівництво Обсерваторії Вери Рубін, яка буде оснащена найбільшою цифровою камерою у світі. Вчені сподіваються, що нова обсерваторія зможе або підтвердити, або остаточно спростувати існування Планети Дев’ять вже найближчими роками.

2025-05-08 10:18:46