Без GPS та за умов РЕБ: як український ШІ вчиться знищувати «Шахеди»

Уже понад 100 українських компаній отримали доступ до захищеного середовища Brave1 Dataroom, де використовують реальні дані для навчання моделей штучного інтелекту (ШІ) у військовій сфері.

Джерело: ukrinform.ua

Про це повідомляє Укрінформ із посиланням на офіційний сайт Міністерства оборони України.

Платформа Brave1 Dataroom надає розробникам структуровані набори даних для валідації, тренування та файнтюнінгу ШІ-рішень. Зокрема, йдеться про візуальні та теплові датасети повітряних цілей, які були зібрані в реальних бойових умовах.

Одним із ключових напрямів використання платформи є прискорення розробки автономних дронів-перехоплювачів. Компанії працюють з інформацією про різні типи повітряних загроз, зібраною за різних погодних умов, у різний час доби та за допомогою різних сенсорів. Особлива увага приділяється алгоритмам автоматичного виявлення та протидії ударним безпілотникам типу «Шахед». Використання таких датасетів дозволяє суттєво підвищити точність розпізнавання цілей та скоротити час реагування систем.

За інформацією оборонного відомства, десятки систем на базі ШІ та комп’ютерного зору вже активно застосовуються на передовій. Вони виконують такі завдання:

  • автономне наведення безпілотників та навігація в умовах відсутності GPS і дії засобів РЕБ;
  • автоматизований аналіз розвідувальних даних та виявлення замаскованої техніки чи живої сили противника;
  • управління автономними вогневими точками;
  • прогнозування дій ворога в інтеграційній системі DELTA.

З метою забезпечення 100% дронів на передовій технологіями машинного зору, держава також масштабує співпрацю з іноземними партнерами. Зокрема, розвивається формат взаємовигідного партнерства на платформі Avengers Labs, де українські та закордонні компанії мають можливість тренувати власні ШІ-моделі на мільйонах анотованих кадрів із реальних бойових вильотів.

Нагадаємо, платформа Brave1 Dataroom створена в межах інноваційного оборонного кластера Brave1. До її розробки долучилися Міністерство оборони, Міністерство цифрової трансформації, Збройні сили України, Науково-дослідний інститут воєнної розвідки та американська технологічна компанія Palantir Technologies.

2026-06-12 12:19:06