Око Сахари: загадкова структура в пустелі
Око Сахари, також відоме як Структура Рішат, є вражаючим геологічним утворенням, розташованим у пустелі Сахара в Мавританії.
Цей круглий кратер діаметром 50 кілометрів (30 миль) складається з серії рівномірних брижів.
Джерело: nnews.com.ua
Деталі:
Спочатку геологи вважали, що Око Сахари є величезним ударним кратером. Однак подальші дослідження осадових порід, що складають центральний купол, показали, що структура утворилася в результаті складчастості в пізнім протерозоєм, між 1 мільярдом і 542 мільйонами років тому.
Існує також теорія, що Око Сахари є залишками загубленого міста Атлантиди. Ця теорія заснована на схожості форми структури з описом Атлантиди, зробленим Платоном. Однак ця теорія не має наукового обґрунтування.
Інша теорія, яка була висунута в 2014 році, передбачає, що Око Сахари утворилося в результаті виверження вулкана. Наявність вулканічної породи свідчить про те, що розплавлена порода виштовхувалася на поверхню, утворюючи куполоподібну форму, а потім розмивалася, перетворюючись на кільця, які ми бачимо сьогодні.
Структура Рішат складається з суміші осадових і магматичних порід. Ерозія на поверхні структури виявляє дрібнозернисті риолітові та грубокристалічні габро, які зазнали гідротермальних змін. Типи порід, що зустрічаються в кільцях, руйнуються з різною швидкістю, створюючи різні кольорові візерунки на поверхні. Великі гострокутні фрагменти осадових порід, які називаються мегабрекчіями, додають до закручених різнокольорових нерівностей, що утворюють формацію, ще більшої барвистості.
У центрі купола знаходиться вапняково-доломітовий шельф з кілометровою брекчією, кільцевими дамбами та лужними вулканічними породами. Складна геологічна структура Ока спантеличувала і цікавила геологів з моменту його відкриття, і він досі вважається одним з найбільш вражаючих геологічних об’єктів у світі. У 2022 році він став одним із перших 100 об’єктів геологічної спадщини, визнаних Міжнародним союзом геологічних наук (IUGS).
Довідково:
Через свої величезні розміри Око Сахари найкраще видно з великої висоти (бажано з космосу), тому поки що нам доведеться покладатися на супутникові знімки, щоб насолодитися ним у всій красі.
- #супутниковізнімки
- #Сахара
- #геологія
2024-01-23 12:14:16