Залишки зниклого океану Тетіс створили унікальну аномалію в мантії Землі
Гравітаційна яма Індійського океану — це найглибший спад у гравітаційному полі Землі.
Ця аномалія, відома як "геоїдна низовина", розташована в Лаккадівському морі, на південному заході від Індії.
Джерело: livescience.com
Деталі:
У цьому місці рівень моря на 106 метрів нижчий, ніж в інших регіонах планети. Аномалію вперше виявили в 1948 році, але лише в 2023 році вчені змогли знайти пояснення її походження.
Дослідники використали 19 моделей руху мантії та тектонічних плит за останні 140 мільйонів років. Їхні висновки вказують на те, що "гравітаційна яма" виникла через зниклий океан Тетіс, який існував між суперконтинентами Лавразія та Гондвана. Коли океанічна кора Тетісу опинилася під Євразійською плитою, її уламки занурилися в мантію, витіснивши щільний магматичний матеріал. На його місце піднялися менш щільні магматичні породи, зменшивши масу регіону й створивши гравітаційну аномалію.
Ця гіпотеза також пов’язана з "африканським магматичним пухирцем" — велетенською структурою, висота якої перевищує Еверест у 100 разів. Саме він постачав щільний матеріал, витіснений уламками Тетісу.
Довідково:
Попри значний прогрес, вчені все ще намагаються підтвердити ці висновки. Використання сейсмічних даних для аналізу мантії під гравітаційною ямою може надати більше доказів цієї теорії. Водночас відкриття такого типу змін у мантії Землі сприяє кращому розумінню аналогічних аномалій на інших планетах, зокрема на Марсі.
- #Земля
- #аномалія
- #Тетіс
2024-11-28 11:34:01